ISTRA Poručite ribić istarskog govečeta i bisku

Istra nije jeftina, ali turistički centri i letovališta u Istri nude jedan viši tip turizma i kada se sve sabere i oduzme, letovanje u Istri pružiće vam neverovatno iskustvo, o kom ćete pričati i zbog kog ćete se uvek vraćati u Istru. Istra je destinacija nasmejanih turista i nasmejanih turističkih radnika, ali i savršena utopija koja će vas očarati svojom magijom

Istra je je najveće hrvatsko poluostrvo i nalazi se na severozapadu ove države. Istra je najvećim delom okružena severnim Jadranom, dok je kopnena granica sa kontinentalnom Hrvatskom oivičena masovnim planinskim lancima. Ova geografska karakteristika čini klimu relativno blagom, koliko je to moguće zbog globalnog zagrevanja, a more nešto hladnijim nego u srednjim i južnim delovima Jadranskog mora. Neka prosečna temperatura u istarskim letovalištima tokom sezone iznosi oko 27 stepeni Celzijusa, ali ovaj podatak treba uzeti sa rezervom jer su tokom jula i avgusta temperature gradova na obali mnogo više. Prosečna temperatura mora tokom juna iznosi oko 23 stepena Celzijusa, a u julu i avgustu zna da bude i oko 27 stepeni. Međutim i ove temperature mora su proteklih desetak godina više. Kao i sve jadranske i mediteranske destinacije i u Istru treba ići tokom septembra, a nećete pogrešiti ni ako odlazak planirate u oktobru. Tada je temperatura mora oko 26 stepeni Celzijusa, temperatura vazduha oko 27, dok su noći sveže i temperatura se spušta na oko 10 stepeni Celzijusa.

Put pod noge, rezervaciju u džep

Najbolje i najtraženije turističke destinacije u Istri, kao što su Rijeka, Opatija, Pula, Rovinj ili recimo Umag, daleko su od Beograda ili Novog Sada oko 550 do 650 kilometara. Do Istre je najbolje otići automobilom ili avionom.

Ukoliko ste se odlučili da na put krenete automobilom, nećete pogrešiti jer ćete svo vreme voziti auto-putem i to na relaciji Beograd – Zagreb – Rijeka ili Novi Sad – Ruma – Zagreb – Rijeka. Nakon Rijeke, takođe auto-putem, nastavljate ka krajnjim destinacijama koje su od Rijeke udaljene do stotinak kilometara.

Ako pak krećete avionom, ukrcavate se u Surčinu i nakon nekih dvadesetak minuta ste na pulskom aerodromu. Pulski aerodrom je udaljen od Pule desetak kilometara i busom ili taksijem ste na pulskoj autobuskoj ili železničkoj stanici za 15-20 minuta. Pula je odlično infrastukturno povezana sa ostatkom Istre i neće vam biti problem da nađete prevozno sredstvo do krajnje destinacije.

U Istri aranžman možete da nađete preko neke od srpskih turističkih agencija specijalizovanih za ovaj deo Jadrana, preko Booking-a ili u sopstvenoj režiji. Naš predlog je da to uradite u sopstvenoj režiji i to direktnim kontaktiranjem hotela ili smeštajnih kapaciteta koji se izdaju. Svi su vrlo predusretljivi, ne traže avansne uplate i učiniće sve da vam olakšaju dolazak na destinaciju.

Imajte uvek na umu da Istra nije jeftina, ali turistički centri i letovališta u Istri nude jedan viši tip turizma i kada se sve sabere i oduzme, letovanje u Istri pružiće vam neverovatno iskustvo, o kom ćete pričati i zbog kog ćete se uvek vraćati u Istru. Istra je destinacija nasmejanih turista i nasmejanih turističkih radnika, ali i savršena utopija koja će vas očarati svojom magijom.

Hoteli ili privatan smeštaj

Ova turistička regija, posebno njen deo koji se naslanja na more, relativno je gusto naseljen, odnosno od Rijeke do Pule i od Pule do Portoroža, nalazi se veliki broj manjih ili većih turističkih mesta. Sva ova mesta nude hotelske smeštaje i smeštaje u privatnim pansionima.

Velika većina hotela spadaju u franšize većih ili manjih hotelskih lanaca i kategorisani su sa tri do pet zvezdica. Hoteli se većim delom nalaze na samim obalama i poseduju svoje bazene i ograđene plaže. U ponudi su najčešće polupansioni bazirani na usluzi doručka i večere, koji su skoro uvek na nivou švedskog stola i nude ogroman izbor jela prilagođenih svim ukusima i afinitetima. Interesantno je da u Istri ne postoje ili su na nivou statističke greške hoteli koji nude all inclusive i to ne očekujte u ovoj turističkoj regiji. Cena hotelskog smeštaja na nivou spavanje – doručak – večera je u proseku oko 150 eura po osobi u sezoni, ali ako idete u septembru ili oktobru, cena zna da bude dramatično manja i za nju dobijate savršenu uslugu u svakom smislu te reči.

Privatan smeštaj, bio on iznajmljivanje studia, apartmana ili recimo vile, kreće se od pedesetak evra po osobi na dnevnom nivou, pa sve do više hiljada evra za luksuzne i potpuno opremljene vile koje će vas ostaviti bez daha. Cena iznajmljivanja ovakvih objekata zavisi i od pozicije, odnosno da li ste blizu ili ste daleko od mora, ali i kako i na koji način ste povezani sa plažama, prodavnicama, pijacama i restoranima u okolini.

Šta obavezno posetiti u Istri

Istra ima vrlo ozbiljnu turističku ponudu i Istra je hrvatska regija koja živi skoro isključivo od turizma i to premium turizma, ali i od proizvodnje visoko kvalitetne hrane, spirita, vina i maslinovog ulja. Istra je  takođe poznata i po sjajnoj restoranskoj ponudi i diči se sa više desetina planetarno poznatih hrvatskih restorana.

Kada je reč o turističkoj ponudi, ona se može podeliti u nekoliko grupa, ali tokom septembra i oktobra u Istri treba da se fokusirate na more i kapacitete u turističkim centrima i njihovoj okolini, te na vinarije, destilerije, zanatske proizvođače maslinovog ulja, sira i mesnih delicija. Takođe, restorani sa ponudom autentične istarske kuhinje i ribljih specijaliteta kreiranih na tradicionalan način treba da su vam prioriteti.

Vinarije, destilerije i zanatski proizvođači maslinovog ulja, sireva i mesnih delikatesa, „razbacani“ su po kontinentalnom delu Istre i većina njih ima izložbene prostore u kojima možete degustirati proizvode, a nemali deo njih ima i svoje restorane i smeštajne kapacite visokih kategorija. Skoro svi nude mogućnost obilaska proizvodnih kapaciteta i degustacije proizvoda.

Sami restorani sa autentičnom ponudom riba i morskih plodova, ali i jela spravljenih od njih po karakterističnim istarskim receptima, većinski se nalaze na obalama, u turističkim mestima ili u njihovim blizinama.

Najbolji istarski gastro par

Istru karakteriše odlična lokalna hrana, bilo da je ona morska ili kontinentalna. Po nekom pravilu trebalo bi morska kuhinja da bude predlog savršene hrane u Istri, ali mi ćemo vam ovog puta predložiti nešto drugo. Predložićemo vam da probate meso istarskog govečeta i da uz njega uživate u miksu kreiranom od biske, autentičnog istarskog destilata od smeđe imele, i soda vode.

Istarsko goveče je široko rasprostranjeno na celom istarskom poluostrvu i danas  je meso istarskog govečeta delikates kojim se Istrijani ponose.

Biska je destilat dobijen fermentacijom i destilacijom smeđe imele, u koji se dodaje nekoliko lekovitih trava i koji nekoliko godina odležava u hrastovim buradima. Biska je karakteristična za Istru i samo se u Istri proizvodi.

Ukoliko se nađete u nekom od ozbiljnijih restorana, u većim ili manjim turističkim mestima Istre, naš predlog je da naručite dugo pod folijom pečen ribić istarskog govečeta, koji je poslužen uz pire od celera i preliven natur sosom dobijenim od soka preostalog od počenja ribića, koji je začinjen biberom i na kratko ukuvan pomoću brašna. Uz ovo jelo poručite miks kreiran od dugo odležale biske i soda vode, ali tražite da vam miks ne donesu hladan, već na sobnoj temperaturi, jer se biska i miksovi kreirani na bazi biske piju zagrejani toplotom tela. Na ovaj način biće vam dostupni svi aromatski kompleksi ovog tako karakterističnog pića za Istru, koji će se neverovatno uklopiti uz vaš dugo pečeni ribić od istarskog govečeta i pire od celera.

Svi ukusi biske i biljne herbalne note koje se šire iz nje, biće preko potreban začin jakom i aromatičnom mesu istarskog govečeta, ali i savršen spoj neutralnom sosu dobijenom od pečenja, te pireu od celera. Svi ukusi koji će pratiti ove toliko tradicionalne i rustične ukuse činiće da se osećate nadrealno i da dugo nakon obroka razmišljate o impresijama kojima ste svedočili.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
U fokusu