Svaka grčka destinacija, bila ona na obali ili ostrvima, prepuna je restoranima i to onim prilagođenim velikom broju turista, ali i onim luksuznim, ekskluzivnim i namenjenim onima sa dubokim džepom, koji nude veliki broj jela i pića toliko karakterističnih za Grčku i grčki način življenja.
Grčka je toliko tipična južnoevropska, a pre svega mediteranska zemlja, ali i zemlja ogromnih kontrasta. Grčka je zemlja koja je, u proteklih nešto manje od stotinak godina, prevalila put od ekstremno siromašne, do relativno bogate zemlje. Zasluge za ovaj uspon ne pripadaju toliko Grcima, koji ne važe za vredan narod, već više za okolnosti koje su bile blagonaklone i na strani ove zemlji. Masovni turizam, kao grana u usponu tokom 60. i 70. godina prošlog veka, i geostrateški položaj, nakon blokovske podele sveta posle Drugog svetskog rata, učinile su Grčku srednje razvijenom evropskom zemljom.
Grčka je zahvaljujući svojoj mediteranskoj klimi, konfiguraciji same zemlje, hiljadama ostrva i toplim morima koja je okružuju postala privlačna i veoma tražena turistička destinacija. Grčka je i danas veoma posećena zemlja, bar kada je reč o turistima, i mnogi evropski turisti svoje godišnje odmore provode na grčkim morima, obalama i ostrvima. Međutim, Grčka je sve više u hendikepu zbog globalnog zagrevanja. Zadnjih godina Grčka je pod uticajem visokih saharskih temperatura, razornih oluja, poplava, ali i ogromnih požara uzrokovanih klimatskim promena. Upravo zbog klimatskih promena, Grčka se sve više posmatra kao destinacija koja se posećuje tokom septembra, oktobra ili čak novembra, kada su temperature umerene, a more toplo.
Duga obala i hiljade ostrva
Bilo kako bilo, Grčka je lepa zemlja i zemlja koja garantuje kristalno plavo more, bele peščane plaže, smeštaj svih kategorizacija, dobru hranu i autentična pića.
Grčku karakterišu ostrva i Grčku još nazivaju zemljom hiljadu ostrva. Grčka ostrva su interesantna i svako ostrvo ima definisan turistički proizvod koji nudi. Doduše ne baš svako, ali grčka ostrva su svoju slavu ponela upravo zbog karakteristika svojih ponuda. Neka ostrva nude luksuzni turizam, neka ostrva nude ruralni turizam, neka nude klasičan turizam, neka su specijalizovana za usluge provoda mladih, neka nude starijim provod primeren njihovim godinama. Neka ostrva nude aranžmane za one sa plićim džepom, dok druga cene svojih usluga nude po veoma visokim cenama.
Međutim, Grčka nisu samo ostrva, već i obala koja se pruža od Albanije do Turske i koja je oivičena planinskim masivima, brdima i ravnicama sa jedne strane i sa tri mora sa druge strane. Na ovoj razuđenoj obali čekaju vas privatni smeštaji raznih kategorizacija, vrhunski i oni manje poznati hoteli, manji ili veći rizorti, uređene ili neuređene peščane, kamene i stenovite plaže.
Cene aranžmana od stotinak do više hiljada evra za dan
Grčka svakom turisti nudi ono što želi i Grčka je poznata po svojoj ponudi koja svakog može da zainteresuje. U Grčkoj možete sasvim korektno letovati tokom septembra i oktobra i za par stotina evra za desetak dana, ali i za više hiljada evra za isto toliko provedenih dana, a sve u zavisnosti da li ste se odlučili za jeftin privatni smeštaj ili za luksuzni hotelski aranžman.
Privatni smeštaj u Grčkoj može da se definiše na više načina i vrlo je nezahvalno o tome pisati. Privatan smeštaj je vrlo različit, iako je generalno podeljen na iznajmljivanje soba, apartmana, studia i vila, ali su cene raznolike, a sve u zavisnosti za koji deo Grčke ste se opredelili. Cene su dramatično različite u malim mestima na obali ili ostrvima, koja nisu infrastrukturno povezana i koja nemaju nikakvu ponudu, u odnosu na turistička mesta. Takođe, cene su veoma različite i u odnosu na turistički proizvod koji je u ponudi, ali i kome je namenjen.
Grčka obala i grčka ostrva poznata su po ponudi manjih ili većih hotela i istih takvih rizorta. Karakteristika najvećeg broja tih hotela i skoro svih rizorta je da imaju svoju ograđenu plažu i bazene sa slanom vodom. Veći hoteli i rizorti su u vlasništvu velikih hotelskih lanaca ili su deo poznatih multinacionalnih franšiza, dok su manji najčešće u vlasništvu grčkih građana. Cene u njima se kreću od stotinak evra po osobi za polupansion ili pun pansion, do nekoliko hiljada evra za jedan dan proveden tamo. Usluga je definisana na osnovu cene, ali je često niži nivo usluga za date novce u odnosu na neka letovališta na drugim poznatim svetskim destinacijama.
Tako recimo na Rodosu ili Mikonosu cene apartmana, studia ili vila idu u nebesa, ali je usluga vrhunska i uvek ćete je pamtiti. Tasos nudi neku sredinu, cene su umerene, ali je i usluga prilagođena cenama. Najpopularnija destinacija većine srpskih turista su „Tri prsta“ kod Soluna i ovo je jeftina grčka turistička destinacija i ona nudi odmor, ali odmor za novce koje ste spremni da izdvojite.
Automobilom, avionom, trajektom, brodom
Iz Srbije za Grčku postoji nekoliko pravaca ako idete automobilom, više mogućnosti leta ako idete avionom, te puno solucija ukoliko ste se opredelili za grčka ostrva. Grčka nije velika, ali je njena obala dugačka, a ostrva su „razbacana“ po većem delu jugoistočnog Mediterana.
Ako je vaša odluka da krenete autom, možete se opredeliti za više pravaca, a sve u odnosu koji deo grčke obale ili koje ostrvo vam je krajnja destinacija. U Grčku možete stići preko Kosova i Albanije, možete preko Severne Makedonije ili preko Bugarske. Generalno svaki od ova tri pravca nudi auto-puteve, više ili manje dobre, a nakon ulaska u Grčku čekaju vas auto-putevi do željenih destinacija. Ako ste se odlučili za neka od ostrva, računajte na udobne trajekte, te na uređene puteve na velikom broju ostrva.
Ukoliko želite kratko da putujete i da ne čekate na nekoliko carinskih kontrola, vaš izbor svakako treba da je avion. Sa Surčina za Grčku, tokom septembra i oktobra, svakodnevno leti više aviona. Grčka ima veliki broj manjih ili većih aerodroma i praktično za bilo koju destinaciju da ste se odlučili, avionska pista je u blizini. Ukoliko ste se odlučili za obalsku grčku, svaki aerodrom je odlično povezan autobusima i taksi prevozom sa okolnim turističkim mestima, a ako je vaša destinacija neko od ostrva-ona su odlično povezana trajektima koji svakodnevno više puta saobraćaju.
Postoji mogućnost, koju mali broj srpskih turista koristi, odlaska brodom na neka od grčkih ostrva ili grčke obale iz hrvatskih, crnogorskih ili albanskih luka. Ovo je neki tip kruzer putovanja, gde ste na luksuznom brodu nekoliko dana, pa na željenoj destinaciji, bilo to grčko ostrvo ili kopno nekoliko dana, pa opet na brodu par dana do luke gde ste se na samom startu ukrcali. Ovakvi aranžmani traju 7 do 19 dana, ne zaboravljaju se i nisu jeftini.
Idealni gastro par grčke kuhinje
Grčka kuhinja je klasična mediteranska kuhinja i u njoj dominiraju riba, morski plodovi, masline, maslinovo ulje, citrusi, povrće, ali i meso i mlečni proizvodi. Grčka ima puno proizvoda koji su toliko karakteristični za ovu zemlju i ako ste se u Grčkoj prosto morate da probate njihove pomorandže i njihov limun sa obližnjeg drveta, njihov jogurt, njihovu jagnjetinu, njihove masline i maslinovo ulje, uzo, ali i pojedina tradicionalna jela nezapamtljivih naziva na bazi ribe, plodova mora i povrća.
Svaka grčka destinacija, bila ona na obali ili ostrvima, bogata je ogromnim brojem restorana i to onih najjeftinijih, preko onih namenjenih velikom broju turista, pa sve do onih luksuznih, nagrađivanih, ekskluzivnih i namenjenih onima sa dubokim džepom.
Naš predlog je da u Grčkoj probate grčku jagnjetinu, koju služe uz aromatizovani pekarski krompir, preliven maslinovim uljem, te crne masline kao prilog. Uz ovo jelo naručite premium uzo, koji treba da je hladan i razblažen soda vodom. Nećete pogrešiti ukoliko ovo jelo naručite u jeftinim ili skupim restoranima, jer ono svuda isto pripremaju, a razlika je samo u nivou usluge i serviranja, te kvalitetu uza. Kombinacija predloženog jela i uza, serviranog na preporučeni način, je pravi grčki gastro par, toliko tipičan za ovu zemlju i toliko prepun ukusa koji karakterišu ovu mediteransku zemlju. Nakon ovog gastro para razumećete čitavu filozofiju života na grčkoj obali, njihovu poslovičnu lenjost i nezainteresovanost za svet oko sebe.
Grčka jagnjetina je vrlo karakteristična, sa herbalnim aromatskim kompleksima mesa. Grčki kuvari je najčešće dugo peku u zatvorenim posudama na oko 130 stepeni, te je pre vađenja iz rerne otklope i kratko zapeku na visokim temperaturama. Prilikom serviranja ona je izrazito mekana iznutra, a hrskava spolja.
Uzo je tradicionalno grčko jako alkoholno piće, koje se dobija destilacijom grožđa i herbalnih biljaka sa akcentom na anis. Upravo zbog toga u ovom piću dominantna je aroma anisa. Ono je prozirno belo, ali kada se pomeša sa vodom ili soda vodom postaje mutno-mlečno.