CRNA GORA Poručite stejk tune i rashlađenu lozu

Crnogorska obala počinje bokokotorskim zalivom i završava se plažama Ade Bojane i na ovih stotinak kilometara obale nalaze se neverovatni zalivi, ušuškane uvale, plaže, turistička mesta, stari gradovi, rizorti, najbolji hoteli najpoznatijih svetskih franšiza, privatni smeštaji raznih kategorizacija, oivičeni visokim planinama sa jedne strane i morem sa druge strane

Crna Gora je jedna prelepa mala zemlja, koju mnogi građani Srbije smatraju kao svoju zemlju. Mnogi za to imaju i objektivne razloge, jer korene vuku iz Crne Gore, odnosno nekada davno ili relativno skoro njihovi dalji ili bliži potomci su stigli iz ove zemlje visokih planina i često negostoljubive prirode u pitome vojvođanske ravnice ili na asfalt Beograda ili Novog Sada.

Crna gora jeste malena, ali je zemlja ponosnih ljudi i zemlja surovog krajolika koji je sve interesantniji turistima. Planine Crne Gore sve više privlače turiste i postaju veoma popularne turističke destinacije za one koji žele netaknutu prirodu, neurbanizovanu okolinu i divlje krajolike, te neukroćene reke.

Zemlja neverovatnih prirodnih kontrasta

Međutim, ono što Crnu Goru čini prepoznatljivom, bar kada je reč o turizmu, je morska obala koja je već decenijama unazad jedno od prvih odredišta srpskih turista. Nekada je crnogorska obala smatrana za odredište ne baš uslužnog, ali jeftinog turizma. Svi oni koji nisu bili platežno sposobni, a želeli su da odu sa porodicom na more, birali su crnogorske plaže i crnogorska letovališta za svoju krajnju destinacija. Doduše, da budemo potpuno iskreni, imala je Crna Gora Sveti Stefan, svoj turistički ponos i ne samo svoj, ali Sveti Stefan je bio samo kap u moru i ekskluziva koja je bila namenjena socijalističkom i estradnom džet setu tadašnje nam države.

Danas je situacija dramatično promenjena i Crna Gora nudi za svakog po nešto. Danas u Crnu Goru može da se ode i sa 500 eura i da se provede 10 dana, ali za mnoge destinacije na crnogorskom primorju malo je i 5000 eura za 10 dana.

Two glasses with rakia and salad in the sunlight

Crnogorska obala počinje bokokotorskim zalivom i završava se plažama Ade Bojane na jugu. Na ovih stotinak kilometara obale nalaze se neverovatni zalivi, ušuškane uvale, plaže, turistička mesta, stari gradovi, rizorti, najbolji hoteli najpoznatijih svetskih lanaca hotela, privatni smeštaji raznih kategorizacija, a sve je oivičeno visokim planinama sa jedne strane i morem sa druge strane. Crnogorska obala ne može se podičiti fenomenalnim plažama, bar je to mišljenje onih koji vole peščane plaže, ako naravno ne izuzmemo Adu Bojanu. Međutim, u Crnoj Gori postoji veliki broj urbanizovanih, ali i „divljih“ plaža koje plene svojom lepotom. Većina ovih plaža je stenovita ili je posuta krupnim ili sitnim kamenjem.

Za šta se odlučiti, a nepogrešiti

Crna Gora se prethodnih dvadesetak godina prosto transformisala, bar kada je reč o turizmu. Od nekada primorja koje je smatrano idealnim za „paradajz turizam“, crnogorska obala se pretvorila u zemlju luksuza, bogatih turista i sjanih rizorta, velelepnih hotela i luka u kojima pristaju najpoznatije svetske jahte. Međutim, nemojte to da vas uplaši. Crna Gora je i dalje sa svojom ponudom privlačna srpskim turistima i veliki broj građana Srbije i dalje letuje na crnogorskoj obali i ne odriče se usluga crnogorskih turističkih radnika.

Turističke destinacije ove zemlje pružaju usluge hotela, rizorta i privatnog smeštaja. Cene su raznolike i nisu približno slične kao na turističkim destinacijama koje su tačno definisale svoj paket proizvoda i koje su zaokružile svoju ponudu.

Tako recimo privatan smeštaj u Crnoj Gori, bio on u formi iznajmljivanja soba, studia, apartmana ili vila, može da varira u neverovatnom rasponu cena. Na cenu utiče pozicija, koja često zna da bude kilometrima daleko od plaže, naseljenog mesta, prodavnice, pijace, restorana i slično. U Crnoj Gori nemojte se iznenaditi upravo ovakvom ponudom, koja je relativno jeftina, ali nemojte da vas iznenade cene istog takvog smeštaja koji se nalazi u samom centru svih zbivanja. Na ovim mestima cene privatnog smeštaja znaju da budu astronomski visoke i potpuno nerealne.

S druge strane, najveći deo ozbiljnih hotela i rizorta nalazi se na najboljim pozicijama i gostima pruža sav mogući komfor. Crna Gora poznata je po franšiznim hotelima i rizortima poznatih svetskih imena, ali i po izuzetno luksuznim hotelima u vlasništu crnogorskih građana ili investicionih fondova. Na ovim mestima turistički proizvod, u zavisnosti od kategorizacije je zagarantovan, no treba biti iskren i reći – i precenjen. Cene na ovim mestima su visoke, možda i previše visoke za ono što nude.

Automobilom, vozom ili avionom

U Crnu Goru se brzo stiže iz Srbije, jer se turističke destinacije mere sa par stotina kilometara u odnosu na Novi Sad, Beograd ili Niš. Srpski turisti u Crnu Goru mogu da idu automobilom, avionom ili vozom.

Ukoliko krenete automobilom, u mogućnosti ste da idete preko Bosne i Hercegovine ili srpskim saobraćajnicama do Crne Gore. Naša je preporuka da svakako idete kroz Srbiju, jer su putevi bolji i sigurniji, ali i mnogo brži. Put kroz Bosnu i Hercegovinu ima svoje čari, pre svega zbog prelepe prirode kroz koju prolazite, posebno od Foče do Trebinja, ali je mnogo sporiji i izuzetno naporan. Kada uđete u Crnu Goru, bilo iz Bosne i Hercegovine ili Srbije, očekuju vas odlični crnogorski auto-putevi koji vas vode ka turističkim destinacijama na obali.

Ako ste na put crnogorskog primorja odlučili da krenete vozom, naoružajte se strpljenjem i budite spremni na dug put i neizvesnost vremena dolaska u Bar. Bar je veliki grad na crnogorskoj obali, bar za njihovo shvatanje velikog grada, i kao takav ima svu potrebnu infrastrukturu potrebnu turistima kada siđu sa voza. Autobuska stanica je blizu železničke, a taksi stajališta i slobodni taksiji su uvek blizu železničke stanice. Doći do neke od turističkih destinacija u pravcu Ade Bojane ili bokokotorskog zaliva iz Bara nije teško i zahteva vremenski kratku vožnju taksijem ili autobusom.

Najbrža solucija za odlazak srpskih turista na crnogorsku obalu je avionom i vožnja traje nekih 25 minuta. Letovi iz Surčina ka aerodromima u Tivtu i Podgorici su svakodnevni. Mi vam predlažemo da birate tivatski aerodrom, jer je on pre svega namenjen turistima koji su odlučili da letuju na crnogorskim destinacijama. Aerodrom je blizu Tifta i odlično je povezan sa ovim gradom, ali i sa svim turističkim destinacijama od severa do juga crnogorske obale.

Najbolji gastro par crnogorske obale

Crna Gora nema neki poseban gastro proizvod kojim može da se podiči, ali daleko od toga da nema odličnu gastronomsku ponudu. Kuhinja Crne gore može grubo da se podeli na kuhinju kontinentalne i primorske Crne Gore. Kontinentalna kuhinja bazira se na mesnim delikatesima i delikatesima dobijenim od prerade mleka, te jelima kreiranim uz pomoć ovih namirnica i povrća. Primorska kuhinja za osnovu ima ribu i morske plodove i jela na bazi ovih namirnica kombinovanim sa povrćem. Ukoliko bi išli na neke detaljnije podele otišli bi mnogo daleko, jer crnogorska kuhinja jeste raznovrsna, bez obzira što se generalno bazira na ne baš puno namirnica.

Ono čime se posebno diči Crna Gora i ono što ističu ponosni građani ove zemlje je crnogorska loza, koja se dobija destilacijom posebnih sorti, često starih i rustičnih,  koje su toliko karakteristične za ovu brdovito-planinsku-primorsku zemlju.

Naša preporuka je da u Crnoj Gori, odnosno u nekom od boljih restorana na crnogorskom primorju, naručite stejk tune ulovljene u Jadranu, koja nije zamrzavana i koja je direktno sa ribarske brodice donesena na pripremu u restoran. Tražite da vam sveži stejk tune donesu grilovan na „žici“ i uz njega kao prilog kratko kuvanu blitvu miksovanu sa crvenim krompirom sečenim na kocke.

Blitvu, krompir i stejk tune prelite maslinovim uljem i pobiberite zelenim biberom u zrnu, te posolite krupnom morskom solju. Uz ovo jelo poručite crnogorsku lozu, destilovanu od sorti grožđa vranac, kratošija ili krstač, koju tražite da vam donesu u široj i dubljoj čaši u koju dodajte tri kocke leda. Ovako rashlađenu i razblaženu lozovu rakiju konzumirajte tokom celog obroka i prepustite se magiji čarobnih ukusa Mediterana, ali i herbalno-morskih ukusa koji vam u talasima donose rashlađenje i toplinu. Sinergija ukusa moćne tune, fine aromatizovane ljutine zelenog bibera, salatno-kompleksnog ukusa blitve i krompira, zaokruženog gorkasto-teksturnim notama autentičnog maslinovog ulja, te neotkrivenih aroma zaboravljenih sorti grožđa koji zrače iz vaše lozove rakije, učiniće da dugo nakon jela budete opčinjeni čarolijom jednostavnog, a opet savršeno kompleksnog obroka.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
U fokusu